Acil Serviste Görülmesi Beklenen Yılbaşı Hastaları

- Bölüm: Dahili Aciller

Yılbaşı ve Acil Servis

‘Nereye gidiyorsun’

Aşk-ı Memnu

Sepet

Nöbet, kavga, yemek, öfke, gizli, beş yıl, emek, üzüntü, coşku, kıskançlık, mesafe, soğuk, sıcak, müzik, özlem, ayrılık, başarı, ben, sen, kim, acı, ödün, uyku, bilmek. Hepsini karıştırınca yıl oluyor. Nasıl noktalayacaksınız, ip kime değecek. Akılda kalanlar yazıda.

  • Alkol: Tekrar mı başlasın, evet bir tane daha. Ama yarın iş var, olsun olsun. Hep iş var zaten. Bir seferde böyle olsun. Üstüne dökme bari. Yine mi, neyse zaten hep nöbet var. Arabayı sen kullan bu sefer. Ee, ben içmeyecek miyim. Herkes yeni yıla giriyor. Tamam, ama sen daha az girsen olmuyor mu. Unutma senin nöbetin var. Neden hep hatırlatıyorsun nöbetim olduğunu. Yok mu, var. O zaman. Arabayı açık açık sen kullan demiyorsun da nöbet var diyorsun. Ah, ah, keşke bu bilgilerini klinikte kullansan. Bak şimdi.
  • Trafik kazası: Geç kaldık hızlan biraz ve sonrasında acil servis ışıkları retinaya düşer. Kitleler coşku amaçlı caddeleri doldurur. Birileri üzülecektir çünkü eğlence kontenjanı sınırlıdır. Steril eldivenleriniz cebinizde olsun.
  • Düşme: Yırtıcı coşkunun olmazsa olmazı. Derbi kutlaması şeklinde geçen gecede mutlak beş basamak düşecek. Röntgen teknisyeni yılbaşı gecesinin liberosu.
  • Darp: Duygular nemlenir, yerinde duramaz. Hisler şahlanır ve yeni kararlar alınır. İrade o kadar aktiftir ki kişi yalancı güçler ile korunuyorum gibi hisseder. Pespembe iyimserlik acil duvarlarına sürünür ve bu parlama altında darp kaçınılmazdır.
  • Kesi: Günlerce uyuyamadı, bir o tarafa bir bu tarafa. Kesilen umudunun merhemini ararken buldu Arşimet suyun kaldırma kuvvetini. Umut soyutlukta birleşir, doku ise olmaz. Hastalarınız dokulardan alacak hıncını, travma odası cilt kayıpları ile süslenecek. Bir çeşit zihin-deri savaşı yaşanır yılbaşında.

gothic

  • Ağlama lütfen: Ne güzel tuşlayarak her banka hizmeti. İstemezsen 1, çok istersen 2, aman hiç olmadan 3’ü tuşla. Ağlamak için kaça basmak lazım. Duygular kavrulur, yalnız daha yalnız, mutlu daha mutlu olur. Bu mozaik duyguları karşılamayı bilmez isek başımıza gelecek var.
  • Toplu (yaşam): Neden tek tek gelmezler, birden çok. Yılbaşı gecesi en az üçer grup doldurur acili. Hasta, hasta yakını, yılbaşı refakatçileri. Eğlence ortamı taşınır ise acile dedikleriniz anlaşılmaz çakır kafalarda.
  • Boğaz ağrısı: İçine bakarsanız güneşin kamaşır göz çukurlarınız. Işık gerekli görmek için ama ironik biçimde fazlası önlemekte görme sevincini. Yıl boğazda sıkıştı demeyin, hiç şaşırmayın dostlarım.
  • Yüksek (eylemler): Telefonu ne kadar açmayabilirsin, sesi ne kadar kısarsın, ne kadar koklamazsın veya ne kadar görmezsin. Bunları bilirsin ama yılbaşı akşamı riskini kuşanırsın. Sanki seni kimse görmeyecek, o gün unutulacak. Ama öyle değil işte. Unutmayın, yılbaşında kırmızı başlıklı kız olun ve sakın rahat davranmayın çünkü buralar hep dutluktu, buralara kurt inerdi.
  • Sabah ekibi akşamdan kalma: Başasistan yemez içmez yazar 1 Ocak’a en çok içen ekibi. Doktor oradadır ama ruhu asla. Halen dün gecede kaldığı koltukta olmayan arkadaşı ile atomları ikiye bölmekte.

 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

cagdas yeni yıl

loading...

Bir Cevap Yazın

İlginizi çekebilir

Acil Tıp Asistanına Omega Tüyolar

‘Gözlerini aç’ Abre los ojos Omega Acil Tıp